karbon-kukurt-analiz-cihazi-1

Karbon (veya) Kükürt analizi yapılacak olan numune, katkı maddeleri ile birlikte ve oksijen akışı altında bir yüksek sıcaklık fırınında yakılır. Ortaya çıkan karbon dioksit veya sülfür dioksit, kızıl ötesi IR spektroskopi ile belirlenir.

Yanma tüpünün ön tarafındaki numune portuna yaklaşık 60 L/saat’lik bir oksijen akışı sağlanır. Bu oksijenin, 30 L/saat’lik bir kısmı akış (taşıyıcı gaz akışı) yanma tüpünden çekilir. Oksijenin geri kalanı numune giriş portundan dışarı kaçar ve böylece yanma tüpüne ortam havasının girişini engelleyen bir gaz perdesi oluşturur. Gaz akışı kurutma tüpünden geçer ve daha sonra dedektöre akar.

karbon-kukurt-analiz-cihazi-2Elektronik ve detektör ünitesi gaz akışını ölçer ve kontrol eder, IR kaynağını düzenler, analiz gazının sıcaklığını ve basıncını izler, dedektörün soğutmasını kontrol eder ve dedektör sinyalini dijitalleştirir. Otomatik kazanç kontrolü (AGC) sabit hassasiyet sağlar. Elektronik bilgisayar ile bir USB portu üzerinden iletişim kurar.

 

Behr-logoBehr™ yazılımı enstrümanı kontrol eder, ham verileri değerlendirir, gerekli hesaplamaları yapar ve analiz verilerinin arşivlenmesini sağlar.